رفتن به بالا
  • دوشنبه - 9 مرداد 1396 - 17:11
  • کد خبر : ۱۰۶۱۵
  • مشاهده :23 views

اصرار بر برجام بدفرجام

در حالی برجام به صورت عینی از سوی آمریکا نقض شده و به زعم تیم مذاکره‌کننده کشورمان برنامه جامع اقدام مشترک دستاوردی تقریبا هیچ برای ملت ایران به همراه داشت اما، برخی‌ها همچنان علاقه‌مند هستند بگویند برجام برای ملت منافع داشته و تا نقض کامل آن فاصله زیادی داریم!

در حالی برجام به صورت عینی از سوی آمریکا نقض شده و به زعم تیم مذاکره‌کننده کشورمان برنامه جامع اقدام مشترک دستاوردی تقریبا هیچ برای ملت ایران به همراه داشت اما، برخی‌ها همچنان علاقه‌مند هستند بگویند برجام برای ملت منافع داشته و تا نقض کامل آن فاصله زیادی داریم!
مصداق حرفمان صحبت‌های دو شب پیش سیدعباس عراقچی در برنامه نگاه یک است.
معاون حقوقی وزیرخارجه با تاکید بر اینکه برجام منافع زیادی داشته است، گفت: اگر ما به نقطه‌ای برسیم که منافع ما از برجام از بین رود، ما لحظه‌ای در خروج از برجام تردید نخواهیم کرد، اما تا رسیدن به این وضعیت فاصله است.
وی با بیان اینکه طبق برجام آمریکا موظف است تحریم‌ها را متوقف کند و رئیس‌جمهور این کشور هم باید تحریم‌های کنگره را هرچهارسال متوقف کند، ادامه داد: طبیعی است که اگر او این کار را انجام ندهد، تحریم سر جایش برمی‌گردد و قطعا نقض فاحش برجام خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه اگر آمریکا حرکتی انجام دهد که از نظر ما نقض حسن‌نیت باشد، شرایطی دارد که هیات نظارت نظر می‌دهد، عنوان کرد: تحریم‌های حقوق بشر و موشکی اکنون هم علیه کشورمان وجود دارد و آنان قانون موجود را تجمیع و قوی‌تر کرده‌اند.
در ادامه رئیس ستاد پیگیری برجام با اشاره به اینکه ما دیدیم، هیچ جایی برای حل اختلاف ما و ۱+۵ وجود ندارد، اظهار داشت: در این شرایط ما دریافتیم که باید به خودمان مراجعه کنیم، لذا باید برجام به گونه‌ای چیده شود که اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد ما بتوانیم برگردیم، تعهدات خود را متوقف کنیم و برنامه هسته‌ای خودمان را از سر بگیریم.
عراقچی در ادامه به حمایت اروپا از برجام اشاره کرد و گفت: حمایت اروپا، قطع‌نامه ۲۲۳۱ و گزارش‌های آژانس مبنی بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای باعث شده بهانه از دست آمریکا برای خروج از این توافق گرفته شود.
عراقچی در حالی از حمایت اروپا سخن می‌گوید که دو روز پیش سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس اقدام ایران را به دلیل آزمایش ماهواره‌ای موشکی محکوم و آن را نقض قطعنامه ۲۲۳۱برشمردند!
توضیحات صریح ظریف درباره اطلاع رهبر معظم انقلاب از جزئیات مذاکرات هسته‌ای که در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران منتشر شده نیز در جای خود قابل تامل است چراکه وی به تازگی بیان داشته ما گزارش‌های ریز کار را خدمت رهبری انقلاب ارائه می‌کردیم، ایشان هرجا مصلحت می‌دیدند وارد جزئیات می‌شدند و هر جا مصلحت می‌دیدند به هدایت کلی اکتفا می‌کردند؛ ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم و همه قصورها و اشکالات بر گردن ماست.
وزیر خارجه کشورمان در حالی بر این نکته تاکید دارند که رهبر عالی‌قدر انقلاب از جزئیات مذاکرات با خبر بودند که معظم‌له در ۲۰ فروردین ۹۴ در جمع مداحان نیز مجددا در پاسخ به شایعه‌پراکنی‌ها و تحلیل‌های نادرست برخی رجال سیاسی مبنی بر اینکه تمام جزییات مذاکرات هسته‌ای زیر نظر رهبر انقلاب انجام شده، فرمودند: «نکته‌ی بعدی این است که بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمی‌کنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس‌جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم، و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات کار، خصوصیّات کوچک که تأثیری در تأمین آن خطوط کلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ اینها در اختیار آنها است، می‌توانند بروند کار کنند. اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست؛ البته بنده احساس مسئولیّت می‌کنم، نسبت به این مسئله به‌هیچ‌وجه بی‌تفاوت نیستم، کلیّاتی وجود دارد که حالا اشاره هم خواهم کرد به بعضی از آنها؛ قبلاً هم در صحبتهای عمومی خطاب به مردم آنها را گفتیم؛ به مسئولین هم مفصّل‌ترش را گفتیم.»
با اینکه به نظر می‌رسد برخی‌ها نمی‌خواهند بپذیرند که از این برجام چیزی عاید ملت نشده و باید پاسخی انقلابی و قاطعانه به دشمنان ملت ایران دهند، حالا مجلس شورای اسلامی در واکنشی قاطع بعد از تحریم‌های مکرر آمریکا علیه ایران که ناقض بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ توافقنامه برجام بود در اقدامی هماهنگ با دولت به‌دنبال تصویب قانونی برای اقدام متقابل علیه آمریکا است.
چند روز پیش هم در گزارشی نوشتیم که هدف آمریکا از این همه تحریم تقلا برای خروج ایران از برجام است، حالا کارشناسان آمریکایی نیز طی مصاحبه‌ای بر گزارش ما صحه گذاشته و بیان داشتند تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران با هدف وادار کردن تهران به خروج از برجام صورت گرفته است.
«جیم دین» سردبیر نشریه «وترنزتودی» و «جیم والش» محقق اندیشکده فناوری ماساچوست در گفت‌وگو با پرس‌تی تصریح کرد که مقامات آمریکا به ویژه جمهوری‌خواهان با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به دنبال خشمگین کردن مقامات ایران به منظور وادار کردن آنها به خروج از برجام می‌باشند. وی تصریح کرد: «من موافقم که این نقض (برجام) است. به طور قطع، آنهایی که در کنگره هستند نیز این مسئله را می‌دانند اما اهمیتی به این مسئله نمی‌دهند زیرا به هرحال آنها مخالف این توافق بودند بنابراین آنها هیجان دارند که با استفاده از تحریم‌های جدید، بار دیگر این توافق هسته‌ای را از بین‌ ببرند».
هفته گذشته بود که مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹ رأی موافق در مقابل ۳ رأی مخالف طرح تحریم علیه ایران، روسیه و کره‌شمالی را تصویب کرد. این طرح که موسوم به «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» است بعد از عبور از مجلس نمایندگان به مجلس سنا رفت و در آنجا نیز به تصویب رسید و اکنون منتظر امضای دونالد ترامپ است تا اجرایی شود.
این طرح در قسمتی که علیه ایران صحبت می‌کند تحریم‌هایی برای مقابله با برنامه موشک‌های بالستیک، نقض حقوق شهروندان و فعالیت‌های سپاه پاسداران وضع می‌کند.
قرار است به موجب این طرح، دولت آمریکا شرکت‌های خصوصی که تحریم را نقض می‌کنند به صورت یک‌جانبه مجازات کند و این مسأله‌ای است که باعث نارضایتی برخی کشورهای اروپایی نیز شده است.
هفته قبل‌تر نیز شورای روابط خارجی سنای آمریکا تحریمی موسوم به «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران ۲۰۱۷» را با ۱۸ رأی موافق و ۳ رأی مخالف به تصویب رسانده بود که این قانون نیز که به S.۷۲۲ مشهور است از جهات مختلفی ناقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ بود تا جایی که وزیر امور خارجه کشورمان در این خصوص اظهار داشت که آمریکایی‌ها باید به این نتیجه برسند ما چون امنیت و پیشرفت اقتصادی‌مان را از مردم می‌گیریم این کارها هیچ تأثیری بر سیاست‌های جمهوری اسلامی نداشته و اقدام به موقعی در این خصوص صورت می‌دهیم.
بعد از این اقدام ضدایرانی آمریکا بود که مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت طرحی را برای مقابله با اقدامات آمریکا پیگیری کند که در نهایت یک فوریت طرحی با عنوان «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» در صحن علنی به تصویب رسید و برای بررسی کلیات و مفاد آن به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارجاع شد.
بعد از اقدام دوم آمریکا بود که کمیسیون امنیت ملی تصمیم گرفت در هفته تعطیلی مجلس از مسئولان وزارت امور خارجه دعوت به عمل آورد تا این طرح زودتر از موعد بررسی شود که بر همین اساس دو روز پیش جلسه فوق‌العاده کمیسیون با حضور عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه برگزار شد.

منبع:سیاست روز

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه