رفتن به بالا
  • دوشنبه - 16 مرداد 1396 - 19:36
  • کد خبر : ۱۰۶۲۸
  • مشاهده :34 views

نگاه جامعه شناسانه به یک عکس

نمایندگان هم افرادی از جامعه هستند که وارد مجلس می‌شوند. اگر به آنها یادآوری شود که در مسیری حرکت کنند که آبروی کشور و مردم نرود بهتر است.

تب سلفی گرفتن و انتشار آن در فضای مجازی ظاهرا آنقدر داغ شده که به نمایندگان مجلس هم رسیده است. البته این اولین باری نیست که عکس‌های سلفی نمایندگان مجلس در فضای مجازی سروصدا به‌پا کرده است، بار قبل در زمان حمله تروریستی به مجلس روزی که مردم در التهاب و استرس بودند تعدادی از نمایندگان مجلس عکس سلفی‌ای که زیر آن نوشته شده بود «صحن مجلس همین الان» در فضای مجازی پخش کرده‌اند.

اما از روز تحلیف رئیس‌جمهور عکس سلفی نماینده مجلس با موگرینی واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. اگرچه نماینده مجلس بعد از انتشار این عکس از مردم عذرخواهی کرد و گفت: «ابوعلی سینا می‌گوید اگر برای یک کار غلط هزار دلیل بیاوری، می‌شود هزارویک غلط. پس از انتشار عکس اینجانب که البته در جوی غیررسمی و پس از پایان مراسم تحلیف در فضای عمومی منتشر شد، اگرچه نمایندگان حاضر در محل از سر مطایبه مشغول گرفتن عکس بودند، ولی به هر حال اینجانب وظیفه خود می‌دانم از آنچه که خاطر مردم عزیز را مکدر می‌سازد و ناقض‌ شأن نمایندگی مردم است، عمیقا ابراز تاسف و عذرخواهی کنم. امیدوارم مردم عزیز و به‌خصوص همشهریان گرانقدرم اعتذار اینجانب از این غفلت را بپذیرند و عفو نمایند.»

واکنش‌ها به این سلفی آنقدر زیاد بود که هنرمندان هم در صفحه اینستاگرام‌شان در مورد این عکس مطلب‌ها نوشتند. عبدالرضا کاهانی نوشت: «همین حساسیت به سوژه‌هاست که باعث می‌شود فیلم‌ها را توقیف کنند.» امیرمهدی ژوله هم نوشت: «ایشون خانم فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپاست. اوشون هم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هستند با نیش باز و دست دراز و آرزوی یک سلفی نشد یک عکس کلوزآپ از خانوم ایتالیایی. به نظرم تشریفات مجلس قبل از ورود همچین خانومی یا باید قبلش یه پک از فیلم‌های مونیکا بلوچی رو تو مجلس توزیع می‌کرد، چشم‌و‌دل دوستان سیر می‌شد یا می‌بردشون یه دور اندرزگو می‌زدن ببینن تحریم‌ها چطور باعث شکوفایی تولیدات داخلی شده. یا یه چیزی می‌ریخت تو غذاشون اشتهاشون کور می‌شد. اینجوری که دوستان فعل خواستن رو صرف کردن موگرینی برگرده اروپا یکی‌یکی قفل تحریم‌ها رو با دندون باز می‌کنه برامون.»

هستی مهدوی بازیگر نیز در اینستاگرام نوشت: «آبروی فردی‌تان به خودتان مربوط است. هر جور دلتان می‌خواهد ببریدش، اما به‌هیچ‌وجه حق ندارید با آبروی جمعی مردم ایران بازی کنید.»

جامعه بیمار سلفی است
دکتر امیرمحمود حریرچی، جامعه‌شناس به «فرهیختگان» گفت: «جامعه ما بیمار سلفی است، نمایندگان ما هم از همین مردم هستند و برای همین وقتی مقام یک کشور را می‌بینند واکنشی را نشان می‌دهند که در شأن کشورمان نیست.»

او افزود: «نمایندگان هم افرادی از جامعه هستند که وارد مجلس می‌شوند. اگر به آنها یادآوری شود که در مسیری حرکت کنند که آبروی کشور و مردم نرود بهتر است.»

دکتر حریرچی تاکید کرد: «نمایندگان باید بدانند که نباید سر موضوعاتی ذوق‌زده بشوند و رفتاری بکنند که در شأن نماینده یک کشور نباشد. به هر حال مردم از نمایندگان انتظاراتی دارند.»

او با بیان اینکه نباید با رفتارهای اشتباه فرصت‌ها را به تهدید تبدیل کنیم، گفت: «سلفی گرفتن کار عجیبی نیست اما اینکه سلفی در کجا و چه وقت و به چه صورتی گرفته شود می‌تواند خوب یا بد بودن آن را مشخص کند.»

دکتر حریرچی معتقد است که نمایندگان مجلس باید به دلیل وظیفه و رتبه‌ای که دارند رفتارهایی بکنند که مردم هم شأن و منزلت‌شان بالا برود، نه اینکه کشور زیر سوال برود.

رفتاری خلاف شأن
امان‌ا… قرایی‌مقدم، استاد جامعه‌شناسی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» در مورد سلفی نمایندگان با موگرینی گفت: «در شخصیت و جایگاه نمایندگان مجلس نیست که چنین رفتاری کنند، البته گرفتن عکس سلفی ایرادی ندارد اما اینکه شما بدون اجازه فرد این عکس را بگیرید و رفتاری کنید که در شأن نماینده کشور نباشد کار درستی نیست.»

او افزود: «درست است که نمایندگان مجلس هم از مردم عادی هستند اما وقتی وارد مجلس می‌شوند یعنی نماینده مردم وکشور هستند بنابراین باید رفتاری کنند که کشور زیر سوال نرود. به هرحال کسی که وارد مجلس می‌شود موظف است که آدابی را رعایت کند، نه اینکه هر رفتاری را که خارج از شأن نمایندگان است، انجام دهند.»

قرایی‌مقدم گفت: «متاسفانه خودشیفتگی و جوگیر شدن یک نماینده یا اینکه بخواهند عکسی را در آلبوم خود داشته باشند باعث می‌شود که کشورهای دیگر در مورد ما نظر بدهند و رفتار کشور را زیر سوال ببرند.»

او معتقد است که وقتی فرهنگ استفاده از موبایل در بین مردم وجود ندارد همین اتفاق هم می‌افتد، به‌هرحال نمایندگان هم از بین مردم هستند و تافته جدا بافته‌ای نیستند که حالا برحسب اتفاق وارد مجلس شده باشند و زمانی که وارد مجلس می‌شوند باید در چارچوب همان نماینده بودن رفتار کنند.»

آموزش می‌تواند کمک کند
سیدرضا معینی، جامعه‌شناس و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با «فرهیختگان» گفت: «اینکه نماینده مردم حرکتی انجام می‌دهد که تا این حد حاشیه‌ساز می‌شود، جای تامل دارد، چرا باید نماینده آداب اولیه معاشرت را بلد نباشد یا حرکتی انجام دهد که دور از شأن نمایندگان باشد.»

او افزود: «اگر زمانی که نمایندگان وارد مجلس می‌شوند برایشان کلاس‌های اجباری آداب و معاشرت و تشریفات بگذارند، شاهد چنین اتفاق‌هایی نخواهیم بود.» معینی تاکید کرد: « باید کلاس‌های آموزشی لازم برای نمایندگان گذاشته شود تا نحوه حضور در مجامع بین‌المللی را آموزش ببینند. نمایندگان ما به‌عنوان فردی از ایران باید آموزش ببیند.»

او معتقد است تا زمانی که آموزش‌های لازم به این افراد داده نشده نمی‌توانیم از آنها متوقع باشیم که کاری را درست انجام بدهند.

منبع: فرهیختگان

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه